Beti Ogarnia 👩‍💻 Cyfrowa Mama
  • Strona główna
  • Blog
  • Współpraca
    • Szkolenia
    • Cyfrowy newsletter dla mam
  • O mnie
  • Podcast
Zaktualizowano:15 stycznia, 2024 przez Beti Ogarnia cyfrowa mama

Mamo odłóż telefon!

To jest tekst, który ostatnio mną wzdrygnął a usłyszałam go od mojej 10-letniej córki!

Kilkakrotnie, w wielu sytuacjach… w momencie jej większej irytacji połączony był z próbą wyciągnięcia mi telefonu z ręki.Tak, przyznaję, używam telefonu bardzo często – odkąd przez pandemię jestem zamknięta w domu to jest moja droga kontaktu ze światem – komunikatory i media społecznościowe. Staram się także aktywnie uczestniczyć w nich sensownie – udzielam się na grupach na fb na temat edukacji zdalnej i staram się tam pokazywać perspektywę rodzica, rozwiązywać realne problemy w organizacji edukacji, uczestniczę w zebraniach Rady Rodziców i jej działaniach. I to, co dla mnie najważniejsze – staram się tworzyć bloga, o którym marzyłam od dawna, a zaczęłam realizację teraz, w tym pamiętnym roku 2020 kiedy wszystko po prostu jest trudne…

Ale ta sytuacja z córką  mną tak „trzepnęła” że postanowiłam znaleźć sposób na swój cyfrowy dobrostan

Zacznij od siebie

Temat, który sobie wybrałam dla bloga to ogólnie smart technologie w życiu mamy i dziecka, a teraz gdy wkroczyła edukacja zdalna to absolutnie temat ten mnie pochłonął. Dostępne w sieci treści na temat dzieci w cyfrowym świecie wskazują wiele zaleceń co robić wobec dzieci, jakie są zalecenia, normy, co robić, ile bajek może oglądać dziecko, jak zmienia się percepcja u dzieci pod wpływem kontaktu z technologią, kiedy iść z nim do specjalisty i dlaczego.

I tak, to jest wszystko ważne, ale moim zdaniem, z mojej perspektywy matki, najważniejsze jest to, co zwykle jest na końcu tych artykułów, czyli wpływ przykładu jaki dają rodzice – dlatego ja zacznę od tego.

Nasze dzieci uczą się najlepiej – czy tego chcemy czy nie – poprzez naśladowanie. Wiemy to (może już to poznaliście) po tym jak w ich ustach usłyszymy “nasze teksty” albo gdy zachowują się “jak tata” itp.

Dlatego, skoro zależy mi na edukacji cyfrowej moich dzieci, postanowiłam poprawić siebie i swoje zachowanie wobec technologii aby ten przykład poprawić.

Chcę być dobrym przykładem dla moich dzieci. Także wtedy, gdy używam telefonu.

Lubię technologię, lubię poznawać ich możliwości, a jednocześnie szybko przechodzę do czynów, więc tutaj chcę Wam pokazać jakie kroki przedsięwzięłam, co wykorzystuję i jakie kilka dodatkowych pomysłów możecie podejrzeć:

Diagnoza

przyjrzyj się temu jak i kiedy korzystasz z telefonu?
Po co?
Jeśli brakuje Ci czasu, uwagi na to – zrób to za pomocą narzędzi.
Ja skorzystam z nowej możliwości na Androidzie 10 w ustawieniach możesz znaleźć opcję – cyfrowa równowaga i kontrola rodzicielska
przez kilka dni zamierzam się przyglądać wskaźnikom – ile czasu spędzam na telefonie, ile razy go odblokowuję dziennie, ile powiadomień pojawia mi się w ciągu dnia. Może nawet wrzucę to jako habit tracker do mojego planera.

jak sprawdzić ile czasu spędzam na telefonie, cyfrowy dobrostan

Postaram się każdy z nich zmniejszyć – powiadomienia chyba przede wszystkim, choć jak teraz się przyglądam to najwięcej mam ich z Teams, czyli aplikacji do nauki zdalnej dzieci…. spoko… już wygaszone, czyli na dzisiaj pozbyłam się 68 sztuk 🙂

W IOS możecie skorzystać z opcji “czas przed ekranem” – z tego co widzę na moim iPadzie funkcje są podobne, więc zastosujcie przez analogię.

Jeśli nadal potrzebujecie więcej danych to polecam zainstalowanie aplikacji Rescue Time, która także może Wam pomóc w przyjrzeniu się na czym spędzacie najwięcej czasu i pokazuje progres wg współczynnika produktywności, w wersji płatnej możecie ustawić co będzie blokowane itp, ale może na razie nie potrzebujecie tej funkcjonalności 😉

Możecie także przyjrzeć się wszystkim aplikacjom wspierającym skupienie – np Forest, gdzie hodujecie drzewa swoim skupionym czasem offline itp. Szukajcie ich w kategorii: produktywność.

Wyznaczyłam sobie jako cel spędzanie poranków bez telefonu bo (tu chyba nie jestem wyjątkiem) często to z nim zaczynam dzień. Na szczęście od kilku dni po wyłączeniu na nim budzika zostawiam go w sypialni i ruszam do łazienki.

Z racji tego, że obecnie początek dnia polega tylko na pomocy dzieciom w przygotowaniu śniadania i “odpaleniu” lekcji zdalnych to telefonu raczej nie potrzebuję (zwykle sprawdzałam autobusy, prognozę pogody itp) a “poranną prasówkę” przesuwam na moment tuż po 8ej kiedy dzieciaki usłyszały wirtualny dzwonek i ruszyły do nauki.

.

Ogranicz sobie czas

Daję sobie “okienka” na social media – kiedy czuję, że chcę skorzystać, ale mogę popłynąć. Wtedy wyznaczam sobie np. 15 minut.

Często jest to po prostu ustawiony minutnik na smartwatchu – o końcu czasu poinformuje mnie wibracją. Jak nie będzie działać to prawdopodobnie będę szukać takiego z elektrowstrząsami 😉

jak świadomie korzystać z social media, facebook, instagram

Co chcesz sprawdzić? Zapisz

Czasem coś zapisałam na Fb (np przepis, ciekawy artykuł) i w momencie gdy tego szukam – płynę… wsiąkam, a potem trudno mi dopłynąć do brzegu. Żeby nie zapomnieć “po co” ja wchodzę w te social media czasem sobie zapisuję co chciałam zrobić, tak tradycyjnie – na karteczce 🙂 pilnuję kursu i dopływam 🙂

Odłóż telefon, nawiąż kontakt wzrokowy

Ilekroć któreś dziecko podchodzi do mnie, mówi lub coś chce – odkładam telefon i nawiązuję z nim kontakt wzrokowy; przypominam, że mam 4 sztuki potomstwa, więc zdarza się to nader często; staram się wtedy być uważna i wysłuchać z cierpliwością.. czy się udaje – no to tutaj sprawa już jest dyskusyjna – to zależy nie tylko od telefonu w dłoni, ale także od energii matki 😉

Dlaczego? Po co telefon?

Staram się tłumaczyć dzieciom “co robię na telefonie”, dlaczego po niego sięgam. Opowiadam że oglądam zdjęcia, że chatuję z kimś, że czytam coś ciekawego, że piszę maila w sprawie, przygotowuję grafikę na bloga (już wiecie dlaczego tutaj jeszcze słabo).

Moje dzieci wiedzą, że smartfon to fajny budzik, że na nim sprawdzamy pogodę albo robimy przelew w banku. Telefon to nie tylko gamepad i jutuby, więc trochę usprawiedliwiam trzymanie go w ręku, ale jednak przez ten czas izolacji w domu (bo my z tych ostrożnych, którzy “twardo” siedzą w domu) ogromnie tęsknię za kontaktami z ludźmi i social media to dla mnie okienko na świat, a jednocześnie droga do rozwoju. Nie mam zbytniej szansy usiąść na spokojnie przy komputerze, więc działam w mikrozadaniach na smartfonie.

Posiłki bez telefonu!

A to klasyka – odkładamy telefony i wszelkie ekrany na czas posiłku. Zawsze! Oczywiście dzieci jak były małe – nawet jak były karmione – nigdy przed ekranem, ale to chyba wiadomo?

Dni/poranki/godziny offline

Bardzo podoba mi się, że ludzie w sieci wyznaczają sobie dni bez internetu. Na cały dzień nie jestem chyba jeszcze gotowa, ale powoli w weekend oddalam się od telefonu i sieci. Można włączyć tryb samolotowy, można uprzedzić resztę otoczenia i rodziny że tego dnia jesteś offline i żeby się nie martwili, że nie odpowiadacie na messengery itp
Łatwiej jest mi być offline kiedy znajdę dobrą alternatywę (książki!) i kiedy mam poczucie, że to co chciałam zrobić na blogu i w sieci już zostało zrobione – zatem jeszcze muszę popracować nad odchudzeniem listy zadań i pomysłów.
Pomocne też są urządzenia peryferyjne – np. jeśli potrzebuję sprawdzić godzinę – mam zegarek (smartwatch) z Android Wear – tam też mogę na szybko zobaczyć kto dzwonił czy odebrać smsa. Często też używam słuchawek bezprzewodowych i dzięki temu telefon wystarczy mieć w pobliżu, ale już nie w dłoni.

To tyle moich pomysłów – tak wygląda mój plan na najbliższy czas.

Na szczęście zbliżające się Święta sprzyjają spędzaniu czasu wśród bliskich i na niespiesznych czynnościach. Mnie się marzy książka pod kocykiem i brushlettering a może nawet akwarele…

A u Ciebie? Jak wygląda sytuacja?
Usłyszałaś od dziecka “odłóż telefon!”
Jak sobie radzisz z byciem online?
Chciałbyś dodać coś jeszcze?

Zostawiam jeszcze tu listę do wdrożenia – może będziesz chciała z niej skorzystać? A może czujesz, że jest w Twoim otoczeniu ktoś komu może się przydać – będę wdzięczna za wszelkie udostępnienia 😉

jak świadomie korzystać z telefonu przy dziecku, wskazówki, punkty co możesz wprowadzić u siebie

Jeśli interesują Cię treści na temat dzieci i technologii zapraszam po więcej do wskazanych linków:

blog Magdaleny Komsty – jej artykuł o rekomendacjach dotyczących mediów cyfrowych, tam też znajdziecie jej kurs na ten temat – w ogóle polecam jej bloga, zwłaszcza dla mam młodszych dzieci

blog Ojcowska Strona Mocy – Jarek Kania i jego podcast – naprawdę polecam bo ten problem jest poruszany tu od wielu stron – polecam zapoznać się z jego Domowymi Zasadami Ekranowymi

artykuł w “Focus” o przeładowaniu naszych mózgów bodźcami

Podobny artykuł Aniamaluje – jak ona stara się panować nad korzystaniem z internetu

ciekawy podcast od Godmother na temach dzieci i technologii a pokazujący optymistyczne podejście do tej kwestii

A tu jeszcze artykuł na ten temat, który traktuje go bardziej naukowo – polecam; zbieżnośc tytułów przypadkowa, a jednak daje znowu do myślenia 🙂

zapraszam Was również na mój fanpage Beti Ogarnia– gdzie również udostępniam tego typu treści, choć ostatnio jest on zdominowany przez edukację zdalną.

Poprzedni artykułRodzice w zdalnej edukacjiNastępny artykuł Mamo a co to jest TIK TOK?

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kategorie

  • appki dla Matki
  • bezpieczeństwowsieci
  • dasz radę!
  • dorośli
  • dzieci młodsze (0-5 r.ż.)
  • dzieci starsze (6-12 r.ż.)
  • dziecko a technologie
  • edukacja
  • GSuite for Education
  • higiena cyfrowa
  • recenzja
  • z życia Matki Polki

Ostatnie wpisy

Informatyczne zajęcia dla dzieci – poradnik dla rodzica5 kwietnia, 2025
Bezpieczeństwo dziecka w sieci zacznij od prostego ustawienia Safe Search – włączysz je w 3 minuty!22 marca, 2025
6 korzyści dla rodzica, które daje włączenie blokady rodzicielskiej15 marca, 2025

Tagi

bajki bezpieczeństwo cyfrowe dziecka bezpieczeństwo w sieci classroom cyberdziecko cyfrowamama cyfrowe dzieci cyfrowe nawyki cyfrowy dobrostan dostosuj sprzęt dzień nauczyciela edukacja edukacja zdalna ekologia FOMO gdzie szukać pomocy higiena cyfrowa instrukcja dla rodziców jak wyłączyć dorosłe treści JOMO kompetencje cyfrowe kontrola rodzicielska korzystanie z telefonu przy dziecku less waste limit ekranowy mama czwórki mama przy telefonie narzędzia organizacja PODCAST polecam poradnia poradnik dla cyfrowego rodzica recenzja rodzice a komputery rodzicielstwo cyfrowe rodzina wielodzietna rozpoczęcie roku szkolnego szkoła szkoła przyszłości telewizja uczeń ustawienia telefonu dla mamy w szkole zdalna edukacja

Ostatnie wpisy

Informatyczne zajęcia dla dzieci – poradnik dla rodzica5 kwietnia, 2025
Bezpieczeństwo dziecka w sieci zacznij od prostego ustawienia Safe Search – włączysz je w 3 minuty!22 marca, 2025
6 korzyści dla rodzica, które daje włączenie blokady rodzicielskiej15 marca, 2025

Najnowsze komentarze

  • Beti Ogarnia cyfrowa mama - Informatyczne zajęcia dla dzieci – poradnik dla rodzica
  • Beti Ogarnia cyfrowa mama - Informatyczne zajęcia dla dzieci – poradnik dla rodzica
  • Ludomir Ochmański - Informatyczne zajęcia dla dzieci – poradnik dla rodzica
  • Fotograf - Informatyczne zajęcia dla dzieci – poradnik dla rodzica
  • Iwona Malinowska - Tukoni – aplikacja dla najmłodszych, którą musisz poznać

Zagadnienia

bajki bezpieczeństwo cyfrowe dziecka bezpieczeństwo w sieci classroom cyberdziecko cyfrowamama cyfrowe dzieci cyfrowe nawyki cyfrowy dobrostan dostosuj sprzęt dzień nauczyciela edukacja edukacja zdalna ekologia FOMO gdzie szukać pomocy higiena cyfrowa instrukcja dla rodziców jak wyłączyć dorosłe treści JOMO kompetencje cyfrowe kontrola rodzicielska korzystanie z telefonu przy dziecku less waste limit ekranowy mama czwórki mama przy telefonie narzędzia organizacja PODCAST polecam poradnia poradnik dla cyfrowego rodzica recenzja rodzice a komputery rodzicielstwo cyfrowe rodzina wielodzietna rozpoczęcie roku szkolnego szkoła szkoła przyszłości telewizja uczeń ustawienia telefonu dla mamy w szkole zdalna edukacja
Rife Wordpress Theme. Proudly Built By Apollo13