Twoje dziecko już gra w gry? A może czujesz, że mogłoby zacząć? Albo w codziennym życiu potrzebujesz czasem jakiejś aplikacji na telefonie, która na chwilę zajmie Twoje dziecko w sposób wartościowy i nie bardzo wiesz, co wybrać?
Jeśli szukasz czegoś takiego to mam dzisiaj dla Ciebie piękną rekomendację 😍. Nawet dla najmłodszych będzie to aplikacja idealna (choć w sumie to nie powinnaś mi wierzyć, sama znasz swoje dziecko najlepiej 😉🤔) i bardzo chcę, żebyś ją sprawdziła.
Co to za gra, czyli dlaczego Tukoni są takie urocze?
Są? No własnie – Tukoni to leśne istotki pochodzące z ukraińskich opowieści graficznych ukraińskiej artystki Oksany Buły. To żyjątka, które troszczą się o przyrodę i las. A książka, na podstawie której powstała ta gra została białym krukiem literatury dziecięcej! To dość nietypowa droga powstawania gry – zwykle gry dla dzieci powstają na podstawie popularnych bajeczek (np. Psiego Patrolu, Kosmopieski na PS 😉).
Chcesz poznać estetykę gry – oficjalny trailer zostawiam Ci poniżej ⬇️
Chcesz zagrać? Dowiedzmy się więcej
Grę znajdziesz w Google Play (niestety na iOs nie jest dostępna w Polsce, ale jeśli mieszkasz za granicą – spróbuj ją znaleźć) oraz Windows.
Jest prosta – to tzw. point’n’click – wskaż i kliknij – czyli nawet nieczytające dziecko sobie poradzi – klika by znaleźć wskazówki, klika, żeby coś połączyć, zebrać, schować. W ten sposób dziecko rozwiązuje zagadki logiczne, poznaje mieszkańców lasu.
Po ściągnięciu gry pokaże Ci się ekran początkowy – po ukraińsku – spokojnie. Już pędzę z pomocą.
W sumie to tak naprawdę jak klikniesz pierwszy napis, który oznacza „grać” już możesz grać i na żaden inny się nie natkniesz, ale jeśli chcesz przestawić język na polski lub zmienić głośności – kliknij drugą linijkę – to „opcje”. Potem zobaczysz ten ekran:
I na trzeciej opcji klikaj aż pojawi się język polski. Gotowe! Możesz jeszcze dostosować poziom głośności do swojego gracza.
Dlaczego uważam, że ta gra jest idealna?
To ciekawe – to co w serwisach gamingowych jest dla tej gry wymieniane jako wada – dla nas jako rodziców będzie zaletą. I tutaj szczególnie to widać.
Gra ma prostą historyjkę zamiast wciągającej fabuły, spokojna i do przejścia w pół godziny (dla początkujących max. kilka godzin). Czyli jest aktywnością, która się kończy i nie wciągnie naszej latorośli na zawsze jak mają to w zwyczaju popularne gry 😉
Odgłosy lasu, spokojne tempo – nic co przebodźcuje zanadto.
Ale pamiętaj – to zawsze zależy od usposobienia dziecka i nastroju, z jakim siada do aplikacji. Ty decydujesz 😉
Dostosuj stopień głośności (znajdziesz go w opcjach powyżej) do dziecka. Będzie to szczególnie ważne, gdy jest wrażliwe słuchowo.
W recenzjach lub opiniach znajdziesz wymienione wady tej gry – mało angażująca i krótka.
No cóż – nam rodzicom właśnie o to chodzi 😎 i zapamiętaj.
To bardzo ważne zalety gry, szczególnie na początku drogi młodego gamera.
Tu widać jak powinniśmy być świadomi intencji przemysłu gamingowego i że jego cele z naszymi wychowawczymi w ogóle nie idą we wspólnym kierunku.
Dlatego też nie polecam rankingów tworzonych przez graczy i twórców jako pierwszego źródła opinii o danej produkcji. Lepiej zastąpić je tymi tworzonymi przez rodziców (np. Taming Gaming) lub specjalistów w dziedzinie digital parentingu (Common Sense Media lub Children And Media). Kiedyś napiszę o tym jak sobie wyrobić opinię o grze właśnie z ich pomocą.
Na szczęście Oksana Buła wraz z zespołem twórców wyłamują się z tego stylu tworzenie gier.
Wg Google Play i klasyfikacji gier ESRB gra jest dla wszystkich (ale przypominam ☝️, dziecko z telefonem, bajką dopiero od 2 roku życia).
Porada na początek grania
Czasem mały gracz się gdzieś „zatnie”, nie będzie umiał, nie wpadnie od razu na rozwiązanie. Zachęć go do prób i skatalizuj frustrację. A jeśli już to chwilę trwa i nie możecie przejść dalej – możesz znaleźć na Youtubie pełne przejście gry – podejrzeć i pomóc 😉 Czy to fair? Nie zawsze, lepiej przejść samemu, ale czasem rodzice muszą się wspomagać takimi podpowiedziami.
Podsumowanie
Bardzo polecam tą grę – zmienia spojrzenie na produkcje przeznaczone dla dzieci i pokazuje, że gry potrafią być bardzo różne i można znaleźć coś, co będzie dla Was fajne, a nie tylko sięgać po to „co wszyscy”.
Możecie zajrzeć na profil instagramowy twórczyni – Oksany Buły. Mimo wojny – stara się tworzyć i tam można ją wesprzeć.
Zróbcie o tej grze szum w swoim otoczeniu – niech ukraińska produkcja się niesie 💛💙
A teraz idźcie Tukoni zaparzyć herbatki 😉