Czy Twoja poczta email jest bezpieczna?
Na koncie pocztowym trzymamy całe nasze życie – sprawdź czy jest bezpieczne.
Ostatnio popularny jest temat spoofingu (czyli zjawiska kiedy dostajesz telefon od kogoś bliskiego z informacją że “dzwoni sąsiadka a Twoja żona nie żyje). Podobno to zjawisko ma miejsce od kilku lat, ale zrobiło się o nim głośno odkąd dotyka znane osoby.
Podobnie z wyciekami danych. Czasem słychać o jakimś, ale czy kiedykolwiek zastanawiałaś się, czy ten problem dotknął Ciebie? Czy może też dowiemy się dopiero wtedy gdy jakiś polityk czy celebryta zwróci na to uwagę?
Czy Twój email lub numer telefonu gdzieś wyciekły? Na poczcie przechowujemy zdjęcia, wrażliwe dane, loginy czy po prostu prywatne treści. Warto o nie zadbać.
Bo jeśli na przykład logujesz się takim samym hasłem do Facebooka i serwisu pocztowego, gdzie weryfikujesz dostęp do kolejnych to warto się temu przyjrzeć bliżej.
A może jesteś ostrożna i czujesz, że jest ok, ale nawet jeśli tak jest – zachęcam – sprawdź. Taka rutynowa kontrola jest ważna bo nawet bezpieczna poczta email nie działa, jeśli Ty popełnisz błędy w jej zabezpieczeniu.
Sprawdź w serwisie haveibeenpwned.com
Z pomocą przychodzi serwis: https://haveibeenpwned.com/
Wystarczy że w okienko wprowadzisz swój adres lub numer telefonu i będziesz mogła dowiedzieć się czy jest bezpieczny czy został zhakowany.
Jeśli Twój login/nr telefonu wyświetli się na zielono – spokojnie. Wygląda na to, że wszystko w porządku. Wróć tu za jakiś czas (za miesiąc, pół roku).
Jeśli natomiast pojawi się kolor czerwony – warto przyjrzeć się bliżej swoim zabezpieczeniom.
- Zmień hasła w najważniejszych i wrażliwych dla Ciebie serwisach jak najszybciej na “mocne”.
- Wymyślaj osobne hasła dla każdego sewisu!
Co jeszcze robić by Twoja poczta i inne konta były bezpieczne?
- Dobrą praktyką jest posiadanie jednego maila “ważniejszego”, a drugiego na reklamy, poświęcony zgodom marketingowym i spam.
- Korzystaj z managera hasła – ja korzystam z tego, które oferuje Google wraz z kontem gmail. Tutaj możesz przechowywać swoje hasła, generować te silne i unikatowe (tutaj instrukcja) i dowiesz się dokładnie, które zostały ujawnione (wtedy nie musisz sama dociekać które wypłynęły). W ogóle Google coraz mocniej dba o bezpieczeństwo danych swoich użytkowników, więc warto korzystać z sugestii i przypomnień serwisu. Jego zaletą jest dostępność i to, że jest za darmo.Możesz też korzystać z innych managerów haseł.
- Wszędzie gdzie istnieje taka możliwość – stosuj weryfikację dwuetapową (przy pomocy smsa czy telefonu).
- Jeśli posiadasz maila na google, czyli popularny gmail – nie wszyscy wiedzą ale możesz korzystać z dodawania znacznika po swoim loginie – tzn. pisząc twójemail+reklamy@gmail.com poczta trafi do Ciebie, ale będziesz wiedzieć że to Twój znacznik – możesz takie wiadomości wysortować osobno do folderu na reklamy a jednocześnie wiesz że pochodzi od Ciebie. Tu zostawiam Ci fajną instrukcję wideo (po angielsku) bo to trochę trudne do wytłumaczenia 🤔
Zadanie cyfrowej mamy
To jedno z zadań dla cyfrowego rodzica – by zadbać o cyberbezpieczeństwo swoje i swojej rodziny.
A jeśli Twoje dziecko już posiada swój adres pocztowy – przejrzyj z nim bezpieczeństwo jego kont w serwisie https://haveibeenpwned.com/
To może być nawet wspólny cyfrowy zwyczaj…
I stworzy okazję do rozmowy o mocnych hasłach, tym jak je tworzyć czy przechowywać, o tym komu można ufać (bo jak widać nawet największym serwisom niekoniecznie)
To jak? Robisz przegląd bezpieczeństwa Cyfrowa Mamo 😉
Daj znać w komentarzu jak poszło 😉
Inne przydatne linki:
Tu możesz sprawdzić moc swoich haseł (pamiętaj – nie wpisuj dokładnie swojego – zmień co najmniej jeden znak😉
Serwis have I been pawned poleca m.in. redaktor niebezpiecznik.pl w kontekście częstego ostatnio “spoofingu” posłuchaj podcastu o tym 🎧
A jeśli chcesz o tym serwisie obejrzeć film na YT to zapraszam do tego filmu: